Çağlayan Beldemiz Hakkında

COĞRAFİ KONUM:

Beldemiz, Erzincan il merkezinin 29 km güneydoğusunda Munzur dağının eteğinde bulunmaktadır. Beldemizin doğu ucunda Şelale mahallemiz ve birçok yerli ve de yabancı turistin ilgi odağı haline gelmiş Girlevik Şelale’si bulunmaktadır. Kuzey doğusunda ise sırası ile Yamaçlı, Erdene ve Derebağ Mahallelerimiz vardır. Derebağ mahallemizden sonra ise Salkımözü köyü gelmekte olup bu köy Tunceli ilinin Pülümür ilçesine bağlıdır. Beldemizin kuzeyinde ise Mertekli mahallemiz bulunmaktadır. Belde merkezimiz olan Atatürk ve Cumhuriyet mahalleleri doğu-batı yönünde konumlanmış olup kuzey- güney yönü ise yüksek tepelerle sınırlanmıştır.

NÜFUS:

Beldemizin nüfusu 2020 verilerine göre 1745 kişidir. Belde nüfusunun yaklaşık % 70’i tarım ve hayvancılık sektöründe,%15’i kamu kurum ve kuruluşlarında ve geriye kalan %15 kısmı ise turizm ve ticaret sektöründe faaliyet göstermektedir. Beldemizin gerek Girlevik Şelale’si gibi önemli bir turizm ve mesire yerine yakın olması gerekse yaz aylarında il ve ülke dışından çok sayıda yazlıkçı ve turistin gelmesi ile nüfusu yaklaşık 5000 kişiye yaklaşmaktadır.

SOSYAL ve KÜLTÜREL DURUM:

Belde merkezimizi Atatürk ve Cumhuriyet mahalleleri oluşturmaktadır. Aynı zamanda belde merkezimizde bir tane İlkokul bir tane Çok Programlı Anadolu Lisesi, Tarım Kredi Kooperatifi ,Aile Sağlığı Merkezi ve PTT Şubesi gibi resmi kurumların yanında birçok market ve kahvehane bulunmakta olup Şelale  mahallemizde ise Hidro-Elektrik Santrali  ve dere kenarında kurulmuş olan bir çok turistik tesis bulunmaktadır.

Ayrıca Yamaçlı mahallemiz de sit alanı olarak belirlenen Sencer Kalesi bulunmaktadır. Mertekli mahallemizde bir adet  Sağlık evi mevcuttur. Beldemiz Şelale, Yamaçlı, Erdene, Derebağ ve Mertekli mahallelerinde bulunan İlkokullar taşımalı eğitim sitemi ile birlikte atıl durumda kalmakla birlikte öğrencilerimiz Belde merkezimizde bulunan okullara ve Yalınca Köyünde bulunan Ortaokula gitmektedir.

Beldemizde fasulye, buğday, arpa gibi tahıl ürünlerinin yanında domates, karpuz, kavun, şeker pancarı, üzüm, elma, armut, kayısı gibi meyve ve sebze ürünleri de yetiştirilmektedir.

Beldemizde okuma-yazma oranı oldukça yüksektir. Belde halkımız eğitime ve kültürel değerlere önem vermektedir.

BELEDİYENİN KADRO YAPISI:

Belediyemizde 5 memur 5 işçi olmak üzere 10 personel bulunmaktadır.